SKKT - 2015/2016

W niedzielę 27 września 2015 r. Klub „Karol” zorganizował kolejny górski rajd rodzinny. Z naszej szkoły wzięła w nim udział spora grupa uczniów wraz z rodzicami. Tym razem głównym celem wycieczki była Miejska Góra w Limanowej. Mimo, że pogoda nie napawała optymizmem -  frekwencja dopisała – była nas prawie setka. Pierwszym punktem wyprawy stał się cmentarz wojenny nr 368 na wzgórzu Jabłoniec koło Limanowej. Nekropolia pochodzi z czasów I wojny światowej, a spoczywa tam około 400 żołnierzy, ofiar bitwy limanowskiej z grudnia 1914 r. Następnie udaliśmy się do centrum miasta na Mszę św. w bazylice MB Bolesnej. Prezbiterium opromienia słynna pieta limanowska – gotycka rzeźba Matki Bożej bolejącej nad zmarłym Synem. Figura trafiła do Limanowej w XVIII wieku i od początku darzona była szczególnym kultem. Po mszy był czas na zwiedzenie bazyliki i miasta, poznanie ich historii. Ostatnim punktem rajdu była Miejska Góra nad Limanową. Wyszliśmy w rekordowym tempie niespełna 30 minut. Chyba słońce, które dopiero teraz wyszło, dodało wszystkim tyle wigoru. Na szczycie podziwialiśmy przepiękny krzyż jubileuszowy i wyborną panoramę Beskidów. Był też czas na piknik. W drodze powrotnej uczestnicy wycieczki mieli okazję wykazać się zdobytymi wiadomościami podczas konkursu krajoznawczego zorganizowanego przez przewodników. Słodkie nagrody sprawiły, że nawet najbardziej zmęczonym szybko wróciła energia.
Warto pamiętać, że Pietę limanowską dwukrotnie koronował Karol Wojtyła. Pierwszy raz w 1966 roku jako kardynał, a drugi raz w 1983 r. jako Jan Paweł II papież.