Szkoła Rodzica

Dzieci leworęczne jeszcze nie tak dawno próbowano za wszelką cenę nauczyć praworęczności. Dzieciaki były zmuszane różnymi sposobami do pisania prawą ręką, były bite wiązane itd.
Obecnie wiadomo, że leworęczność nie jest niczym strasznym. Dzieci leworęczne są sprawne i inteligentne, niczym się nie różnią od tych praworęcznych. Leworęczność nie jest żadną wadą. Problemem jest to, że większość biurek i szkolne akcesoria przystosowane są dla potrzeb dzieci praworęcznych.

Jeśli  już wiesz, że Twoje dziecko jest leworęczne, koniecznie musisz ułatwić mu pracę.

Co przyda się dziecku leworęcznemu?

• Kupując biurko, zwróć uwagę, z której strony ma szuflady czy dodatkowe półki pod blatem. Najlepiej, by znajdowały się one po lewej stronic biurka. Wygodniej będzie je otwierać. Dłuższy też będzie wtedy blat biurka po lewej stronie, a  więc więcej miejsca dla lewej ręki przy pisaniu.

• Krzesło dopasuj wysokością i szerokością do rozmiarów biurka. Podczas pracy dziecko musi mieć stopy oparte na podłodze, a plecy wyprostowane. Większość dzieci ma skłonność do garbienia się podczas pisania, ale u leworęcznego dziecka ta tendencja jest jeszcze silniejsza niż u jego praworęcznego rówieśnika.

• Ustaw biurko w takim miejscu, by światło było jak najbardziej rozproszone, lampkę na biurku umocuj z prawej strony siedzącego.

• Regał z podręcznymi książkami i innymi przyborami postaw z lewej strony biurka, by dziecko swobodnie sięgało po przedmiot lewą ręką.

• Jeśli zdecydujesz się powiesić tablicę do przypinania kartek, bądź specjalną do robienia notatek, to staraj sie ją ulokować naprzeciwko dziecka, na środkowej linii wzroku. Bywa. że leworęczne dziecko jest też lewooczne. Często nie wiemy, które oko jest dominujące. Najbezpieczniej więc powiesić tablicę na środku.

• Kiedy dziecko zaczyna uczyć się pisać, to już od początku zwróć uwagę, aby prawidłowo układało palce na ołówku i długopisie. Z wątpliwościami zwróć się do psychologa. Prawidłowy układ palców dziecka odciśnij na modelinie, założonej na ołówek. Kiedy modelina stwardnieje, układ odcisków palców na ołówku pozostanie niezmienny i dziecko każdorazowo, rozpoczynając pisanie, będzie musiało dopasować rękę do odcisków.

• Pytaj w sklepach o nożyczki, linijki i inne szkolne akcesoria dla leworęcznych.

• Jeśli pomagasz dziecku przy odrabianiu lekcji, to zawsze stawiaj swoje krzesło po jego prawej stronie.

Źródło: www.lobuziak.pl